top of page

 Консультація  

"Як підготувати дитину до дитячого садка"

 

   Прихід у дитячий садок - перший серйозний етап соціального життя дитини. Досі вона спілкувалась тільки з членами родини, приятелями - сусідами або з тими, кого дорослі запрошували у дім. І от - багато незнайомих облич, нова обстановка... У дитячих садках працюють досвідчені, кваліфіковані вихователі, які зуміють ввести ваше маля в колектив, адаптувати його до нових умов. У принципі, якщо мати в силу обставин змушена буде залишити дитину на цілий день - великої біди не станеться. Проте краще, звичайно, поступове звикання. Поки дитина приглядається до нових товаришів, цікавиться новими іграшками, побудьте неподалік. Коли через півгодини або годину після приходу переконаєтеся, що дитина почувається спокійно, лагідно скажіть їй, що вам треба йти, що невдовзі ви прийдете по неї й заберете додому. Якщо навіть маля трохи поплаче без вас, вихователь зуміє утішити й забавити дитину. Спершу залиште її в садку на кілька годин, потім - на півдня. Невдовзі все ввійде в належний ритм. Різноманітні іграшки, можливість гратись з іншими дітьми швидко зацікавлюють малят, і вони звикають до садка. Найголовніше, щоб перші враження були позитивними. А для цього дамо батькам кілька практичних порад.

 

   Розповідайте дитині якомога більше доброго про садок і активно привчайте її до самостійності. В колективі добре закріплюються навички самообслуговування, але закласти їх належить у сім'ї,  як і навички гігієни.
   Батьків часто турбує, як одягати дитину для дитсадка. Насамперед так, щоб їй було зручно. Одяг має бути міцним, не ускладнювати рухів дитини (під час бігу, стрибків, лазіння тощо) і таким, щоб малюк сам міг вільно роздягатись і одягатися. Привчіть дитину правильно застібати пальтечко, вміло поводитися зі "змійкою", одягати шапку, знімати і взувати черевики (хай взуття буде досить просте, аби дитині не доводилося вибиватися із сил, стягуючи його з ніг). Безумовно, матері простіше самій одягти і роздягти дитину, але варто бути терплячим - нехай учиться самостійності, дорослішає. Перетворіть цю "процедуру" на цікаву гру.

 

   Дитина ще вдома повинна привчатись втішати або акуратно складати свій одяг, давати раду іграшкам, правильно поводитися з олівцем, клеєм, іншими предметами. Щоб полегшити перебіг адаптації, заздалегідь учіть малого науки спілкування з іншими: поясніть, що таке дружба, чому треба йти на поступки, рахуватися з чиїмись інтересами. У великих сім'ях взаємини між братами і сестрами допомагають малюку домовитись з іншими родинами щодо організації спільних ігор дітей. Добре також ходити гуртом на прогулянки, екскурсії. Все це не лише збагатити дітей новими знаннями та уявленнями, а й зробити їх комунікабельними.

 

   Батьки і вихователі - перші впроваджувачі рідної української мови в душу і розум дитини. Якщо дорослі спілкуються з дітьми чистою, барвистою мовою, вона обов'язково перейме їхній стиль. Але так само переймає вона й суржик, грубі висловлювання, жаргонізми. Пильнуйте себе!

 

    Проте самого наслідування дорослих і запам'ятовування замало для оволодіння вмінням говорити правильно і красиво. Потрібна цілеспрямована робота над розвитком усного мовлення. Це важливо й у тому ракурсі, що в саду дитині часто доводиться розповідати про поїздки, мандрівки, які вона здійснила з батьками, про те, що вона бачила, чула і робила. І такого мистецтва розповіді теж треба навчити ще до вступу у дошкільний заклад. Нехай дитина розповідає татку з мамою про те, що бачила у дворі, парку, зоопарку, музеї тощо. Привчившись правильно висловлювати свої думки і вільно оповідати про цікаві для неї події, маля в подальшому убезпечиться від комплексу "мовчальника".

 

   Диференціювання дітей на таких, для кого природним є російське, українське чи мішане мовлення - основний методичний підхід до оволодіння спорідненою мовою. Якщо маля виховується в російськомовній сім'ї, у нього довше формується механізм іншої мови. Тут зразкова українська мова у дорослих особливо важлива. Утім, удосконалення рідної мови потребують і діти з українськомовних сімей. На них спирається вихователь, використовуючи в різних ситуаціях їхні природні можливості й залучаючи до спілкування з однолітками рідною мовою.

 

   Ще один важливий аспект: батькам належить знати стадії росту і розвитку дошкільників, а також їх індивідуальні особливості. Ріст і розвиток дитини - складний процес, одним з компонентів якого є формування рухів. Кожен віковий період - це активне оволодіння дитиною певними руховими діями. На час приходу в дитсадок малюк, як правило, навчається бігати, стрибати, вилазити на висоту, підлізати під предметами тощо. Втім, здатності дітей на третьому році життя це однакові. По-перше, через те, що ставлення до фізкультури в різних сім'ях вельми відмінне. Одні батьки дають дитині рухову волю - тоді вона природно реалізує свої можливості, інші стримують рухову ініціативу, через що маля, бува суттєво відстає від однолітків у дитячому садку. Втім, ніколи не пізно надолужувати своє дитя в "спортивні невдахи". Регулярні фізкультурні заняття в дитсадку підтягнуть хлопчика чи дівчинку до належного вікового розвитку рухів. А такі самі регулярні заняття вдома допоможуть дошкільняті полюбити фізкультуру всерйоз і надовго.

Консультація  

"Літній відпочинок дітей"

Ось, літо прийшло! З ним ми пов’язуємо свої мрії про відпочинок, про виїзд на природу. Особливо хочеться порадувати літнім відпочинком дітей. Прагнення батьків оздоровити своїх дітей — мабуть, сьогодні єдина сила, яка здатна це реалізувати. На природі можна навчити дітей:

самостійності;

сміливості, нічого не боятися;

плавати, бігати, стрибати;

розширювати знання про рослин, тварин, природні явища;

отримувати емоційне задоволення.

багаття розпалювати (тих дітей, що доросліші);

 Отже, літнє оздоровлення дітей — справа батьків.

Тож пропонуємо до вашої уваги деякі поради щодо організації цікавого так корисного відпочинку з малечею.

Влітку сім’ї часто бувають «на природі». Природа буває різною. Наприклад, дача — це справжня природа, похід в гори разом з дорослими, відпочинок біля водойми. А на природі часто проводять «пікніки», так звані сімейні відпочинки з розвагами та смачними стравами. Отже, виїжджаючи на дачу чи на природу, до річки, в гори використайте час з користю, але не варто забувати й про заходи безпеки.

Насамперед, не залишайте дітей без нагляду!!!

Оскільки, найчастіше  на  пікніку  збираються різновікові компанії, то нехай у вас у запасі буде декілька таких ігор, які всім цікаві і зрозумілі.

«Скільки шишок, відгадай»

Побігали, пострибали, тепер час відпочити, посидіти біля багаття і погра­ти в спокійні ігри. Покладіть кілька шишок у непрозорий пакет або мішечок і запропонуйте малятам відгадати, скільки їх там, підказуючи словами «більше» та «менше».

«Влучний стрілець»

Відзначте лінію, від якої буде вестися стрільба. Поставте на невеликій відстані відро або капелюх, і нехай діти вправляються в метанні, закидаючи туди шишки.

 Не забудьте взяти з собою м’яч! Адже з м’ячем можна грати в різні ігри, наприклад волейбол, футбол, баскетбол. А ще пропонуємо вам ось такі

«Швидкий м’яч»

Усі великі та маленькі гравці стають , коло і починають передавати по колу м’яч. Поступово темп гри зростає. Якщо хто-небудь із гравців м’яч упустив, він залишає гру і виходить з кола Виграє той, хто залишився останнім.

«Відбий м’яч»

Гравці по черзі відбивають руками м’яч в землю. Виграє той, хто більше разів відіб’є м’яч. Можна відбивати м’яч  ногою вверх.

«Дожени»

Всі гравці стають у коло. Два, які стоять один навпроти одного, тримають в руках по м’ячу. За командою гравці починають передавати м’яч по колу в одному напрямку намагаючись, щоб один м’яч наздогнав інший. Той, у кого виявиться два м’ячі отримує штрафний бал.

«Зіпсований телефон»

Одна дитина придумує слово і гово­рить його на вухо сусідові, той передає почуте наступному гравцеві. Коли слово «обійде» коло, останній гравець пови­нен його назвати вголос.

«Асоціації» і «Порівняння»

Поясніть їм, що таке асоціації, порівняння.

Наприклад, коли ми говоримо «зима», то відразу згадуємо сніг. І так далі. Перший гравець вимовляє слово, а наступний швидко говорить далі. Скажімо «Слон — Африка», «Африка — Мавпа», Мавпа – Зоопарк, «Зоопарк — звірі»…, «Великий – малий, високий – низький, тонкий – товстий, гарячий – холодний…».

«На пляжі»

Це ігри з водою та піском. Найблагодатніша пора для цих ігор — літо. З піском так цікаво гратися! Кожен малюк з задоволенням будує, пересипає, ліпить. Дитина, якій 2 роки, ще не може по-справжньому ліпити пасочки, тому сідайте в пісок і ліпіть з нею разом. Малюк буде бачити, як дорослі це роблять, і намагатиметься їх наслідувати.

Покажіть маляті: ось сухий пісок, ось — мокрий. Сухий можна пересипати, а з мокрого робити будівлі. На прогулянку беріть кілька відер: різного розміру, формочки для піску.

Отже, чим зайнятися на піщаному березі?  Можна, наприклад:

• ходити босоніж;

• будувати з вологого піску палаци, замки;

• прокладати дороги для іграшкових автомобілів.

• робити пасочки і прикрашати їх;

• разом з батьками робити піщані фігури;

• малювати пальцями або паличкою на вологому піску.

Пляж — це не тільки пісок, але ще й вода: річка, море, озеро або басейн.

 Увага! Перш, ніж грати у воді, згадайте правила.

1. Не залишайте дітей у воді без нагляду!

2. Надувні іграшки і приладдя для плавання розраховані

тільки на те, що дорослий перебуває поруч з дитиною.

3.  Стежте, щоб малюк не перегрівся на сонці.

Одягайте на голову сонцезахисні капелюхи, панамки.

Не перебувайте на сонці довгий час.

4. Не забувайте напувати дітлахів водою, тому що на пляжі буває

дуже спекотно.

Бувайте більше на свіжому повітрі. Познайомте дитину з комахами. Особливості поведінки комах, незвичне забарвлення, способи польоту викликають великий інтерес у дітей. Спостереження за комахами сприяє розумінню дітьми взаємозв’язків живої і неживої природи і дбайливого ставлення до неї.

Багато читайте дітям: вірші, оповідання, казки, загадуйте загадки.

Відпочити зі своєю дитиною — це чудова можливість побути з нею наодинці, подивитися на неї іншими очима, порадіти тому, як вона виросла і як багато її цікавить. А ще загартуватись, оздоровитись, засмагнути, узнати багато цікавого.

ТОЖ ГАРНОГО ВАМ ВІДПОЧИНКУ! ТЕПЛОГО СОНЯЧНОГО ЛІТА!

bottom of page